معرفی رشته حسابداری

 

حسابداری

حسابداری در جهان، نزدیک به ۶۰۰۰ سال قدمت دارد وتاریخ نخستین مدارک کشف شده حسابداری به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. از جمله برجسته ترین نام ها درحسابداری "لوکاپاچیولی" است کهدرسال 1494 میلادی،حسابداریدوطرفه را معرفی نمود. با این حال حسابداری به شکل امروزی بعد از انقلاب صنعتی و با گسترش شرکت ها پدید آمد.پیشینه حسابداری در ایران نیز به نخستین تمدنهایی بر می گردد که دراین سرزمین پا گرفت، و مدارک حسابداری بدست آمده با ۲۵ قرن قدمت، گواه بر پیشرفت این دانش در ایران باستان است. در طول تاریخ، روشهای حسابداری متنوع و متعددی برای اداره امورحکومتی و انجام دادن فعالیتهای اقتصادی ابداع شد که در پاسخ به نیازهای زمان، سیر تحولی و تکاملی داشته است. حسابداری با تمدن همزاد است و به اندازه تمدن بشری قدمت دارد.

امروزه حسابداری به عنوان یک زبان مشترک تجاری شناخته شده است، چراکه در همه فعالیت های تجاری به منظور شناسایی، اندازه گیری، ثبت و نیز ارائه اطلاعات مربوط، قابل اتکا و قابل مقایسه در ارتباط با فعالیت‌های اقتصادی شرکت ها ضروری است. به واسطه رشد سریع حسابداری در دنیای امروز، نیاز به درک حسابداری به صورت تئوری و عمل به شدت احساس می شود.

همگام با پیشرفت های جهانی در رشته حسابداری، این موسسه در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به تربیت دانشجو می پردازد.

در این موسسه، دانشجویان در مقطع کارشناسی با مفاهیمی همچون چرخه دفتر داری و سیستم اطلاعاتی حسابداری، بهایابی و سایر ابعاد حسابداری مدیریت و نیز حسابرسی و حسابداری دولتی آشنا می شوند و پس از کسب مدرک، آمادگی لازم برای حضوری موثر در بازار کار را دارا می شوند.

در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان مباحث تئوریک و زیر بنایی در حسابداری را فرا می گیرند و تحقیقی را نیز در قالب پایان نامه به انجام می رسانند.

 
 موقعیت‌ شغلی‌ در ایران‌:
 
 فرصت‌های‌ شغلی‌ یک‌ حسابدار بسیار گسترده‌ است‌ و از پایین‌ترین‌ سطح‌ تا بالاترین‌ سطح‌ را در بر می‌گیرد. به همین دلیل با این‌ که‌ در دانشگاه‌های‌ مختلف‌ کشور اعم‌ از دولتی‌، غیرانتفاعی‌ و آزاد، دانشجویان‌ بسیاری‌ در رشته‌ حسابداری‌ تحصیل می‌کنند اما تعداد فارغ‌التحصیلان‌ بیکار این‌ رشته‌ از بیشتر رشته‌ها کمتر است‌. چون‌ از یک‌ مؤسسه‌ کوچک‌ گرفته‌ تا بزرگترین‌ کارخانه‌های‌ کشور حداقل‌ برای‌ تهیه‌ اظهارنامه‌ مالیاتی‌ به‌ حسابدار نیازمند هستند.
 
 
فارغ‌ التحصیلان دوره کارشناسی حسابداری قادرند در امور زیر منشأ خدمات باشند:
 
 - انجام کلیه امور حسابداری در موسسات بازرگانی، بانکها و واحدهای تولیدی و صنعتی. - تصدی کلیه امور حسابداری در موسسات حسابرسی.
 
 - اشتغال به حرفه حسابرسی در موسسات حسابرسی.
 
 - طرح و اجرای سیستم‌های مدیریت مالی در مؤسسات بازرگانی، صنعتی و خدماتی.
 

 

 


۱۳۹۱/۱۱/۱۷